تولید آب آشامیدنی سالم با استفاده از نمک زدایی با انرژی خورشیدی

ناتاشا رایت دانشجوی دوره دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه MIT با استفاده از انرژی خورشیدی سیستمی طراحی کرده است که می تواند برای مناطق روستایی فاقد شبکه برق آب سالم تهیه کند.

در حال حاضر فیلترهای بسیاری وجود دارند که مواد آلوده را از آب می گیرند، اما قادر به نمک زدایی از آب نیستند و این امر باعث بدمزه شدن آب می شود.

محققان توانستند با طراحی یک سیستم نمک زدایی با استفاده از الکترو دیالیز که از طریق اختلاف پتانسیل، نمک را از آب بیرون می کشد و آب را با مزه ای خوب تصفیه می کند. این الکترو دیالیزها، جریان آب را از میان دو الکترود که با بار مخالف کار می کنند عبور می دهند. به این دلیل که نمک در آب محلول است، یون های منفی و مثبتی دارد که این یونها توسط الکترودها از آب بیرون کشیده می شوند و آبی سالم در میان جریان باقی می ماند.

با توجه به اینکه این مدل از دستگاه با انرژی خورشیدی کار می کند هزینه نگهداری بسیار پائینی داشته و سیستم تنها نیاز به تعویض فیلتر دارد و با این وجود باز هم برای روستاهایی با جمعیت 5000 نفر مقروم به صرفه است. این سیستم همچنین مجهز شده است تا با استفاده از اشعه ماوراء بنفش خورشید آلودگی های بیولوژیکی آب را نیز تصفیه کند و در نهایت آبی با مزه مناسب تهیه می کند.

No Comments


نظر شما در مورد این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم نشانه گذاری شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>